News Detail

Smt. WansukSyiem
WansukSyiem
yoursevak February 23, 2018

Smt. WansukSyiem

WansukSyiem

Smt. WansukSyiem

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 25 June 1956
  • Birth Place:Shillong, Distt. East Khasi Hills (Meghalaya)
  • Education:Matriculate Educated at St. MarysMazarello Convent, Jowai, Meghalaya
  • Spouse:Shri Alexander Nongrum
  • Father’s Name:Late Capt.TiolisRynjah
  • Mother’s Name:Shrimati SabitriSyiem
  • Party:Indian National Congress
  • Childrens:Two sons and two daughters
  • Elected From:Meghalaya

1993-1996 Vice-Chairperson, Meghalaya Transport Corporation, Government of Meghalaya 1997-1998 Chairperson, Meghalaya State Social Welfare Advisory Board 1997-2001Member, Board of Meghalaya Transport Corporation 1998-1999 Vice-Chairperson, Meghalaya Handloom and Handicraft Corporation 2002-2007 Chairperson, Meghalaya State Social Welfare Board 2007 Director, Board of Directors, Meghalaya Toursim Development Corporation Ltd. Sept. 2008-Sept. 2011 and March 2012 onwards Member, National Commission for Women April 2013 Elected to Rajya Sabha May 2013 onwards Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes July 2013 onwards       Member, Committee on Water Resources Member, Consultative Committee for the Ministry of Human Resource Development April 2014 Re-elected to Rajya Sabha

13/04/2014 – 12/04/2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *