News Detail

Smt. Kahkashan Perween
KahkashanPerween
yoursevak February 17, 2018

Smt. Kahkashan Perween

KahkashanPerween

Smt. KahkashanPerween

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 1 January 1979
  • Birth Place:Doranda, Distt. Ranchi (Jharkhand)
  • Education:B.A. Educated at Ranchi Women’s College, Ranchi
  • Spouse:Shri Md. Nasimuddin
  • Father’s Name:Shri Md. Saghiruddin
  • Mother’s Name:ShrimatiHabibaKhatun
  • Party:Janta Dal (United)
  • Childrens:Two daughters
  • Elected From:Bihar

2002-2007 Mayor, Bhagalpur Nagar Nigam, Bihar
2007-2012 Councillor, Bhagalpur Nagar Nigam, Bihar
2007-2013 Vice-President, Zila 20 SutriKaryakarniKriyanwyanSamiti, Bihar
July – Sept 2010 and March 2011 to Jan 2014 Chairperson, Bihar State Women’s Commission
April 2014 Elected to Rajya Sabha
Sept. 2014 onwards Member, Committee on Health and Family Welfare and Member, Committee on Empowerment of Women

10/04/2014 – 09/04/2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *