News Detail

Shri Satyavrat Chaturvedi
Satyavrat Chaturvedi
yoursevak February 22, 2018

Shri Satyavrat Chaturvedi

Thaawar-Chand-Gehlot

Shri Satyavrat Chaturvedi

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 13 January 1950
  • Birth Place:Chhatarpur (Madhya Pradesh)
  • Education:Senior Cambridge Educated at Sainik School, Rewa (Madhya Pradesh)
  • Spouse:Shrimati Neelam Chaturvedi
  • Father’s Name:Late Shri BabooRamji Chaturvedi
  • Mother’s Name:Shrimati Vidyawati Chaturvedi
  • Party:Indian National Congress
  • Childrens:One son and two daughters
  • Elected From:Madhya Pradesh

1980-1984 &1993-1997 Mem. ofLegislative Assembly in Madhya Pradesh(M.P) state 1983-1984 Dept. Minister of Madhya PradeshStateGovt. 1993-95 Chairman of Commit. on Petitions 1996-97 Chairman, Committee of Privileges 1999-Feb. 2004 Member, Thirteenth Lok Sabha 1999-2000 Member, Committee on External Affairs Member, Committee on Member of Parliament Local Area Development Scheme Member, Hindi SalahakarSamiti, Ministry of Parliamentary Affairs 2000 Member, Consultative Committee for the Ministry of Railways 2004 General Secretary, All India Congress Committee (A.I.C.C.) 2006 Member, Congress Working Committee April 2006 Elected to Rajya Sabha June 2006 – May 2009 Member, Committee on Railways Member, Consultative Committee for the Ministry of Environment and Forests Sept. 2006- Sept. 2009 Member, Committee on Government Assurances May 2008 onwards Member, Committee on Official Language June 2008- Sept. 2009 Member, Joint Parliamentary Committee on Security Matters in Parliament House Complex Jan. 2009-Jan. 2012 Member, Board of Management of BabasahebBhimraoAmbedkar University Aug. 2009 onwards Member, Committee on Agriculture July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Sept. 2010 onwards Member, Committee on Rules April 2012 Re-elected to Rajya Sabha June-Nov. 2012 Chairman, Select Committee of Rajya Sabha on the Lokpal and Lokayuktas Bill, 2011 Aug. 2013 onwards Member, Business Advisory Committee

03/04/2012 – 02/04/2018

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *