News Detail

Shri Ranvijay Singh Judev
Ranvijay Singh Judev
yoursevak February 17, 2018

Shri Ranvijay Singh Judev

Ranvijay-Singh-Judev

Shri Santiuse Kujur

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 07 March 1969
  • Birth Place:Bhubaneswar (Odisha)
  • Education:B.Com. (Part-II) Educated at Delhi University, New Delhi
  • Spouse:Shrimati Amrita Singh Judev
  • Father’s Name:Shri Upendra Singh
  • Mother’s Name:Shrimati Mohini Devi
  • Party:Bharatiya Janata Party
  • Childrens:Two Sons
  • Elected From:Chhattisgarh

1999 – 2004 Vice-President, Municipal Corporation, Jashpur, Chhattisgarh 2004 – 2008 Chairman, Youth Affairs, Government of Chhattisgarh (in the rank of Minister of State) April 2014   Elected to Rajya Sabha Oct. 2014- Aug. 2016 Member, Committee on Rural Development July 2016- Sept. 2016    Member, Committee on Energy Sept. 2016 onwards Member, Committee on Coal and Steel Member, Committee on Railways Oct. 2016 onwards Member, Railway Convention Committee

10/04/2014 – 09/04/2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *