News Detail

Shri Ramdas Athawale
RamdasAthawale
yoursevak February 23, 2018

Shri Ramdas Athawale

RamdasAthawale

Shri Ramdas Athawale

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 25 December 1959
  • Birth Place:Agalgaon, Distt. Sangli (Maharashtra)
  • Education:Under Graduate Educated at Siddharth College, Mumbai
  • Spouse:Shrimati Seema Ramdas Athawale
  • Father’s Name:Shri Bandu Bapu Athawale
  • Mother’s Name:Shrimati Honsabai Bandu Athawale
  • Party:Republican Party of India
  • Childrens:One son
  • Elected From:Maharashtra

1990 – 96 Member of Maharashtra Legislative Council(M.L.C) 1990 – 95 Cabinet Minister, Social Welfare &Transport, Employment Guarantee Scheme & Prohibition Propaganda of Maharashtra Government of 1998 – 99 Member, Twelfth Lok Sabha 1998 – 99 Member, Committee on Transport and Tourism Member, Consultative Committee for the Ministry of Industry 1999 – 2000 Member, Committee on Industry 1999 – 2004 Member, Thirteenth Lok Sabha ( second term) 2002 – 2004 Member, Consultative Committee for the Ministry of Youth Affairs and Sports 2004 – 2009 Member, Fourteenth Lok Sabha (third term) 2004 Member, Committee on Transport, Tourism and Culture April 2014 Elected to Rajya Sabha Aug. 2014 – April 2016 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes Sept. 2014 – July 2016 Member, Committee on Industry Dec. 2015 – July 2016 Member, Select Committee of Rajya Sabha on the Prevention of Corruption (Amendment) Bill, 2013 March 2016 – May 2016 Member, Select Committee of Rajya Sabha on the Enemy Property (Amendment and Validation) Bill, 2016 5 July 2016 onwards Minister of State in the Ministry of Social Justice and Empowerment

03/04/2014 – 02/04/2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *