News Detail

Shri P. Chidambaram
P. Chidambaram
yoursevak February 23, 2018

Shri P. Chidambaram

P.-Chidambaram

Shri P. Chidambaram

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 16 September 1945
  • Birth Place:Kanadukathan, Distt. Sivaganga (Tamil Nadu)
  • Education:B.Sc., B.L., M.B.A. Educated at University of Madras, Chennai, Tamil Nadu and Harvard University, Boston, Massachusetts (U.S.A.)
  • Spouse:Shrimati Nalini Chidambaram
  • Father’s Name:Shri Palaniappan
  • Mother’s Name:Shrimati Lakshmi Achi
  • Party:Indian National Congress
  • Childrens:One son
  • Elected From:Maharashtra

1972 Mem. of All India Congress Committee (A.I.C.C.) 1973-76 Tamil Nadu,President of Youth Congress 1976-77 General-Secretary, Pradesh Congress Committee (P.C.C.), Tamil Nadu 1984 Member, Eighth Lok Sabha (first term) 1985 Joint Secretary, All India Congress Committee (Indira) [A.I.C.C. (I)] Sept. 1985 Union Deputy Minister, Commerce 1985-86 Union Deputy Minister, Personnel, Administrative Reforms, Training, Public Grievances and Pensions 1986-89 Union Minister of State, Personnel, Public Grievances and Pensions Union Minister of State, Home Affairs (Internal Security) 1989 Member, Ninth Lok Sabha (second term) 1990 Member, Committee to review Lok Sabha Secretariat Rules, 1955 Member, Consultative Committee constituted under the Punjab State Legislature (Delegation of Powers) Act, 1987 1990-91 Member, Public Accounts Committee Member, Consultative Committee, Ministry of Finance 1991 Member, Tenth Lok Sabha (third term) 1991-1992 and 1995-96 Union Minister of State, Commerce 1996 Member, 11thLok Sabha 4th term 1996-98 Union Cabinet Minister, Finance (with additional charge of Law, Justice &Company Affairs, June 1996 and held charge of Company Affairs till April 1997) 1998 Member, Twelfth Lok Sabha (fifth term) 1998-99 Member, Committee of Privileges Member, Committee on Finance Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs 2004 Member, Fourteenth Lok Sabha (sixth term) May 2004 – Nov 2008 Union Cabinet Minister, Finance Dec. 2008 – May 2009 Union Cabinet Minister, Home Affairs 2009 Member, Fifteenth Lok Sabha (seventh term) May 2009 – Jul. 2012 Union Cabinet Minister, Home Affairs Aug. 2012 – May 2014 Union Cabinet Minister, Finance July 2016 Elected to Rajya Sabha Sept. 2016 onwards Chairman, Committee on Home Affairs March 2017 onwards Member, General Purposes Committee

05/07/2016 – 04/07/2022

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *