News Detail

Shri Meghraj Jain
Meghraj Jain
yoursevak February 22, 2018

Shri Meghraj Jain

Meghraj-Jain

Shri Meghraj Jain

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 13 May 1943
  • Birth Place:Sitamau, Distt. Mandsaur (Madhya Pradesh)
  • Education:B.Com., Ayurveda Ratna Educated at Devi Ahilya Vishwavidyalaya, Indore, Madhya Pradesh and Hindi Sahitya Sammelan, Allahabad, Uttar Pradesh
  • Marital Status:Unmarried
  • Father’s Name:Late Shri Champalalji Lodha
  • Mother’s Name:Late Shrimati Sampatbai Lodha
  • Party:Bharatiya Janata Party
  • Elected From:Madhya Pradesh

2004 – 2011 Chairman, Executive Council, Madhya Pradesh Gaupalan Avam Pashudhan Samvardhan Board (Cabinet Minister rank), Government of Madhya Pradesh May 2011 Elected to Rajya Sabha Sept. 2011 – April 2012 Member, Committee on Urban Development 2012-2013 Chairman, Madhya Pradesh Pilgrimage and Fairs Authority (Cabinet Minister rank), Government of Madhya Pradesh Sept. 2014 Elected to Rajya Sabha Jan. 2015 – Aug. 2016 Member, Committee on Information Technology July 2016 onwards     Member, Committee on Agriculture Nov. 2016 onwards Member, Committee on Official Language

15/09/2014 – 02/04/2018

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *