News Detail

Shri LalSinh Vadodia
Lal SinhVadodia
yoursevak February 19, 2018

Shri LalSinh Vadodia

Lal-SinhVadodia

Shri LalSinh Vadodia

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 7 March 1956
  • Birth Place:Ode,Anand(Dist),Gujarat
  • Education:B.E. (Civil)Educated at Birla ViswakarmaMahavidyalaya, Sardar Patel University, Anand, Gujarat
  • Spouse:Shrimati Madhukanta Ben L. Vadodia
  • Father’s Name:Shri Udesinh Vadodia
  • Mother’s Name:Shrimati Fulba Vadodia
  • Party:Bharatiya Janata Party
  • Childrens:One son and one daughter
  • Elected From:Gujarat

2007-2012 Member, Gujarat Legislative Assembly
April 2014 Elected to Rajya Sabha
Aug. 2014 onwards Member, Tobacco Board
Sept. 2014 onwards Member, Committee on Water Resources
Sept. 2014- Aug.2015 Member, Committee on Petitions
Aug.2015 onwards Member, Committee on Government Assurances

10/04/2014 – 09/04/2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *