News Detail

Shri K. Somaprasad
K. Somaprasad
yoursevak February 22, 2018

Shri K. Somaprasad

K.-Somaprasad

Shri K. Somaprasad

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 10 June 1957
  • Birth Place:Sasthamcotta, Distt. Kollam ( Kerala)
  • Education:B.Sc., M.Sc., LL.B. Educated at Devaswom Board College, Sasthamcotta; Sree Narayana College, Kollam and Kerala Law Academy Law College, Thiruvananthapuram
  • Spouse:Shrimati M. R. Sujatha
  • Father’s Name:Shri K.C. Karumban
  • Mother’s Name:Shrimati Velumbi
  • Party:Communist Party of India (Marxist)
  • Childrens:One son and two daughters
  • Elected From:Kerala

April 2016 Elected to Rajya Sabha

Sept. 2016 onwards Member, Committee on Health and Family Welfare

Oct. 2016 onwards Member, Committee on Member of Parliament Local Area Development Scheme (MPLADS)

Feb. 2017 onwards Member, Committee on Provision of Computers to members of Rajya Sabha (PCMRS)

03/04/2016 – 02/04/2022

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *