News Detail

Shri Bashistha Narain Singh
BashisthaNarain Singh
yoursevak February 17, 2018

Shri Bashistha Narain Singh

BashisthaNarain-Singh

Shri BashisthaNarain Singh

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 24 October 1947
  • Birth Place:Village Kopwan, Distt. Buxar (Bihar)
  • Education:M.A. (History) Educated at Patna University, Patna
  • Spouse:ShrimatiHewanti Singh
  • Father’s Name:Late Shri Kamta Singh
  • Mother’s Name:Late ShrimatiLakhmuni Devi
  • Party:Janta Dal (United)
  • Childrens:One son and two daughters
  • Elected From:Bihar
  • 1990-94 Member, Bihar Legislative Assembly Cabinet Minister, Government of Bihar
  • 1995-98 President, Samata Party, Bihar
  • 1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha Member, Standing Committee on Agriculture Member, Consultative Committee for the Ministry of Power Member, Railway Convention Committee
  • 1999 onwards Chairman, Parliamentary Board, Samata Party Nov.
  • April 2002 Elected to Rajya Sabha
  • 2003 -Feb. 2004 Member, Committee on Railways
  • 2004 – May 2006 Member, Committee on Agriculture
  • June 2006- March 2008 Member, Committee on Coal and Steel
  • April 2012 Elected to Rajya Sabha
  • 2012 onwards Member, Committee on Railways Member, Parliamentary Forum on Disaster Management

Published articles in newspapers and edited one special magazine on Bangladesh

03/04/2012 – 02/04/2018

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *