News Detail

Santiuse Kujur
SantiuseKujur
yoursevak February 16, 2018

Santiuse Kujur

SantiuseKujur

Shri Santiuse Kujur

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 26 October 1973
  • Birth Place:Village Khokhabasti, Distt. Udalguri (Assam)
  • Education:B.A. (Honours) Educated at Dakua High School, Udalguri, Darrang College, Tezpur and Tangla College, Udalguri
  • Spouse:Shrimati Mary ArotiKerketta
  • Father’s Name:Shri Loren Kujur
  • Mother’s Name:Shrimati Christina Kujur
  • Party:Indian National Congress
  • Childrens:One son
  • Elected From:Assam

2008-2010 Member of Bodoland Territorial Council

2010-2013 Exec. Member of Bodoland Territorial Council (BTC)

June 2013 Elected to Rajya Sabha Aug. 2013 onwards Member, Committee on Home Affairs

15/06/2013 – 14/06/2019

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *