News Detail

Sanjay Sinh
Sanjay Sinh
yoursevak February 16, 2018

Sanjay Sinh

Sanjay-Sinh

Dr. Sanjay Sinh

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 25 September 1951
  • Birth Place:Amethi (Uttar Pradesh)
  • Education:M.A.(Hindi), Ph.D. Educated at R.R.P.G. College, Amethi and Awadh University, Faizabad, Uttar Pradesh
  • Spouse:Dr. AmeetaSinh
  • Father’s Name:Late Shri Raja RananjaySinh
  • Mother’s Name:Shrimati Rani Sushma Devi
  • Party:Indian National Congress
  • Childrens:One son and three daughters
  • Elected From:Assam

1980-89 Member, Uttar Pradesh Legislative Assembly for two terms 1982-85 Ministery for Forests & Animal Husbandry, Dairy Development Sports & Youth Welfare of state(Independent charge), Government of Uttar Pradesh 1985-87 Minister of State, Transport, Government of Uttar Pradesh July 1990 Elected to Rajya Sabha July 1990-91 Union Minister of State, Communications (Independent charge) 1998 – 99 Member, Twelfth Lok Sabha Member, Committee on Human Resource Development and its Sub-Committee on Value Based Education Member, Joint Committee on Offices of Profit Member, Consultative Committee for the Ministry of Defence 2009 – 2014 Member, Fifteenth Lok Sabha (second term) Aug. 2009- May 2014 Member, Committee on Rural Development Sept. 2009-May 2014 Member, Committee on Petitions Member, Consultative Committee for the Ministry of Health and Family Welfare Member, Consultative Committee for the Ministry of Civil Aviation April 2014 Elected to Rajya Sabha (second term) Sept. 2014 onwards Member, Committee on Chemicals and Fertilizers

10/04/2014 – 09/04/2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *