News Detail

Ripun Bora
Ripun Bora
yoursevak February 16, 2018

Ripun Bora

Ripun-Bora

Shri Ripun Bora

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 1 October 1955
  • Birth Place:Gohpur, Distt. Sonitpur (Assam)
  • Education:M.A.(Economics), LL.B. Educated at Gohpur High School, Gohpur, Cotton College, Guwahati and Gauhati University, Guwahati
  • Spouse:Shrimati Monika Bora
  • Father’s Name:Late Shri Dambarudhar Bora
  • Mother’s Name:Late ShrimatiHameswari Bora
  • Party:Indian National Congress
  • Childrens:One son and one daughter
  • Elected From:Assam

2001-2006 Member, Assam Legislative Assembly 2002 – 2006 Minister of State (Independent Charge) Panchayat, Rural Development, Government of Assam 2005-2006 Minister of State (Independent Charge) Elementary Education, Government of Assam (additional charge) 2006-2008 Cabinet Minister, Education, Government of Assam April 2016 Elected to Rajya Sabha May 2016 onwards           Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public Distribution

03/04/2016 – 02/04/2022

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *