News Detail

Punjab Governor
V.P.Singh Badnore
yoursevak February 7, 2018

Punjab Governor

V.P.Singh Badnore

Shri V.P.Singh Badnore

The Hon’ble Governor

  • Date of Birth: 12th May 1948
  • Birth Place: Badnore, Dist. Bhilwara (Rajasthan)
  • Occupation: /Farmer, Political and Social Worker, Sportsperson, Environmentalist
  • Education: B.A.(Hons.), Business Management Educated at Mayo College, Government College, Ajmer and A.S.C.I., Hyderabad
  • Spouse: Shrimati Alka Singh

Vijayendrapal Singh Badnore was born on 12 May 1948.He is the present Governor of Punjab state He was a member of Rajya Sabha, elected on 17 June 2010. He was earlier a member of the 14th Lok Sabha and 13th Lok Sabha of India. is a member of the Bharatiya Janata Party (BJP).

  • 1977-80, 1985-90, 1993-98 and 1998-99 Member, Rajasthan Legislative         Assembly
  • 1998-99 Cabinet Minister for Irrigation, Government of Rajasthan
  • 1999-2004 Member, Thirteenth Lok Sabha
  • 1999-2000 Member, Committee on Energy and Defence and Convenor of its Sub-Committee on Action Taken Report
  • 2001 Convenor of the Sub-Committee on Electricity Bill, 2001 Convenor, Sub-Committee on Nuclear Energy
  • 2001-2002 Member, Joint Parliamentary Committee on Stock Market Scam
  • 2001-2003 Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Member, National Advisory Committee, NCC
  • 2004-2009 Member, Fourteenth Lok Sabha Member, Committee on Energy Member, Consultative Committee, Ministry of External Affairs
  • July 2010 Elected to Rajya Sabha
  • July 2010 onwards Member, Consultative Committee for the Ministry of Enviornment and Forests
  • May 2012 onwards Member, Committee on Petitions
  • Aug. 2010 – Aug. 2011 and Aug. 2012 onwards Member, Committee on Energy
  • Oct. 2012 onwards Member, Joint Parliamentary Committee on Security in Parliament House Complex

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *