News Detail

Dr. Satyanarayan Jatiya
SatyanarayanJatiya
yoursevak February 22, 2018

Dr. Satyanarayan Jatiya

SatyanarayanJatiya

Shri Satyanarayan Jatiya

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 4 February 1946
  • Birth Place:Jawad, Distt. Neemuch (Madhya Pradesh)
  • Education:B.Sc., M.A., LL.B., Ph.D. Educated at Vikram University, Ujjain (Madhya Pradesh)
  • Spouse:Shrimati KalawatiJatiya
  • Father’s Name:Shri Nathulal Jatiya
  • Mother’s Name:Shrimati Rukman
  • Party:Bharatiya Janata Party
  • Childrens:Two sons and three daughters
  • Elected From:Madhya Pradesh

1977 – 80 Member, Madhya Pradesh Legislative Assembly 1977 – 78 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes 1977 – 80 Member, Consultative Committee for the Ministry of Electronics 1980 -84          Member, Seventh Lok Sabha Member, Consultative Committee for the Ministry of Labour Member, Joint Committee on Dowry Prohibition (Amendment) Bill 1989 – 91 Member, Ninth Lok Sabha (second term) 1990 – 91 Member, Committee on Official Language Member, Consultative Committee for the Department of Atomic Energy, Space, Electronics, Ocean Development and Ministry of Science and Technology 1991 – 96 Member, Tenth Lok Sabha (third term) Member, Committee on Official Language Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas 1993 – 96     Member, Committee on Industry 1996 – 97  Member, Eleventh Lok Sabha (fourth term) Secretary, Scheduled Castes and Scheduled Tribes Forum in Parliament Vice-President, Scheduled Castes and Scheduled Tribes Forum in Parliament Chairman, Committee on Papers Laid on the Table Member, Committee on Communications Member, Consultative Committee for the Ministry of Petroleum and Natural Gas Member, Committee on Official Language 1998 – 99 Member, Twelfth Lok Sabha (fifth term) 1998 – 99 Union Cabinet Minister, Labour 1999 – 2004 Member, Thirteenth Lok Sabha (sixth term) Oct.- Nov. 1999 Minister of Urban Employment and Poverty Alleviation 22 Nov. 1999 – 1Sept. 2001 Minister of Labour 1 Sept. 2001 – 22 May 2004 Minister of Social Justice and Empowerment 2004 – 2009 Member, Fourteenth Lok Sabha (seventh term) Chairman, Committee on Welfare of the Scheduled Castes and Scheduled Tribes Member, Committee on Labour Member, General Purposes Committee Aug. 2007 – 2009 Chairman, Committee on Coal and Steel April 2014    Elected to Rajya Sabha June 2014 Nominated to the Panel of Vice-Chairmen, Rajya Sabha July- Sept. 2014 Member, Committee on Official Language Aug. 2014- April 2015 Member, Committee on Public Accounts Aug. 2014 onwards Member, General Purposes Committee Sept. 2014- Aug. 2016Member, Committee on Coal and Steel Oct.2014 onwards Vice-Chairman, Committee on Official Language Nov. 2014 onwards Chairman, Committee on Human Resource Development Dec. 2014 onwards Member, Committee on Provision of Computers to Members of Rajya Sabha Oct. 2016 onwards Member, Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex July 2017 onwards Member, Court of the Jawaharlal Nehru University

10/04/2014 – 09/04/2020

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *