News Detail

Dr. Bhushan Lal Jangde
Bhushan Lal Jangde
yoursevak February 17, 2018

Dr. Bhushan Lal Jangde

Bhushan-Lal-Jangde

Shri Santiuse Kujur

Member Of Parliament(RAJYA SABHA)

  • Date of Birth: 04 October 1943
  • Birth Place:Parsadih,Baloda Bazar (Chhattisgarh)
  • Education:B.A.M.S. Educated at Government Ayurveda College in Raipur
  • Spouse:Smt. Ramdulari Jangde
  • Father’s Name:Shri Tikaram Jangde
  • Mother’s Name:Smt. Gangamati Jangde
  • Party:Bharatiya Janata Party
  • Childrens:Two Sons and Six Daughters
  • Elected From:Chhattisgarh
  • 1967-90 Government Ayurvedic Officer, Government of Madhya Pradesh
  • 1990-1992 Director, Raipur Development Authority, Government of Madhya Pradesh
  • 1992-1993 Member, Departmental Subordinate Selection Board, Government of Madhya Pradesh
  • 2007-2008 Member, Chhattisgarh State Scheduled Castes Commission
  • April 2012 Elected to Rajya Sabha
  • 2012 onwards Member, Committee on Information & Technology
  • Aug 2012 onwards Member, Committee on Food, Consumer Affairs and Public

03/04/2012 – 02/04/2018

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *